Uporabne vsebine

Kako poskrbeti za dobro počutje in ohraniti zdravje med nosečnostjo?

Med nosečnostjo morate še posebej misliti na svoje in otrokovo zdravje. Zdaj je skrajni čas, da se odrečete slabim razvadam in daste prednost zdravemu življenjskemu slogu. Hodite na redne preglede h ginekologu in sledite njegovim nasvetom. Uživajte uravnoteženo prehrano, obogatite jo s prehranskimi dopolnili, bodite čim več na svežem zraku in ostanite športno dejavni. Poskušajte odgnati stres in si privoščite zadosti spanja ter posebno nego za nosečnice.

Redni obiski ginekologa

 

Ohranjajte svoje in otrokovo zdravje tudi z rednimi obiski pri ginekologu. Če se bodo pojavile kakšne težave oz. zapleti, boste tako lahko pravočasno ukrepali. Spremljajte, kako raste in se razvija vaš otroček, ki ga nosite pod srcem, ter kakšne fizične in psihične spremembe doživljate.

 

V Sloveniji zdravi nosečnici pripada deset rednih in dva ultrazvočna pregleda (prvi med 8. in 12. tednom, drugi pa med 20. in 22. tednom). Takrat vam bodo izmerili tudi krvni tlak in telesno težo, na določenih bodo preverjali tveganje za razvoj nosečniške sladkorne bolezni, ICT (Rh D negativnim nosečnicam), izvedli presejalni test na okužbo s toksoplazmozo ... Vse pomembne informacije bo ginekolog beležil v materinsko knjižico. Pregled nuhalne svetline, predrojstveni test, ki zazna genetske nepravilnosti otroka, in amniocenteza so dodatni pregledi med nosečnostjo. Če sem vam porodi kakšno vprašanje, če ste v dilemi ali česa ne razumete, se posvetujte z izbranim ginekologom ali zdravnikom.

 

Uravnotežena prehrana

 

Čeprav ste noseči, ne velja, da morate zdaj jesti za dva. Vnos hranil lahko v prvem trimesečju povečate za približno 70 kcal dnevno, drugem za približno 260 kcal in tretjem 496 kcal dnevno. Svoj jedilnik obogatite s kakovostnimi živili, ki vsebujejo zadostno količino vitaminov, mineralov, beljakovin in ogljikovih hidratov. Zavedajte se, da se v tem obdobju povečajo potrebe po vitaminih C, B12, B6 in A, niacinu, folni kislini, železu in jodu. Četudi ste grešili in prisegali na hitro prehrano ter nezdrave prigrizke, naredite zdaj temu stop. Zdrava prehrana je ključna za otrokov razvoj že v zgodnji nosečnosti. V mislih imejte ves čas, kar pojeste vi, dobi tudi vaš otrok. Privoščite si manjše obroke večkrat dnevno, najbolje bo, da ne preskakujete zajtrka, kosila in večerje, vmes pa si vzamete čas še za dve malici. Pri vsakem obroku jejte sadje in zelenjavo, bogato z vitamini in minerali. Priporočljivo je, da uživate tudi živila, ki vsebujejo sestavljene ogljikove hidrate (kaše, neoluščen riž, grah, fižol, sojo, čičeriko, polnovredno moko). Uživajte posneto prekuhano ali pasterizirano mleko in mlečne izdelke. Dvakrat tedensko si privoščite ribo (sardelo, skušo, postrv ali lososa). Ne bodite žejni – s sabo vedno nosite stekleničko vode in pijte po požirkih. Dnevno naj bi nosečnica spila od 2,5 do 3 litre vode.

 

Folna kislina

Potrebe po folni kislini se med nosečnostjo povečajo. Zakaj? Folna kislina je namreč zelo pomembna pri pravilnem zapiranju plodove nevralne cevi v prvem trimesečju nosečnosti. Zaužijete jo z listnato zelenjavo (špinačo, brstičnim ohrovtom, brokolijem, blitvo in peteršiljem), pomarančami, stročnicami, šparglji, avokadom in lešniki. Ker pa je težko zadostiti dnevnim potrebam po folni kislini, je priporočljivo, da jo pred zanositvijo, med nosečnostjo in v obdobju dojenja uživate tudi v obliki prehranskega dopolnila.

Malincin B Kompleks poleg vseh osmih vitaminov iz skupine B, naravnega vitamina C v obliki izvlečka sadeža camu camu in alfa listov v prahu vsebuje tudi koristen folat za nosečnice. Folat prispeva k razvoju materinega tkiva med nosečnostjo in omogoča zdrav razvoj otročička. Folat in folna kislina sta dve različni obliki vitamina B9. Naravna oblika aktivnih spojin vitamina B9 se imenuje folat. Svoje ime so te spojine dobile iz latinskega jezika, in sicer iz besede folium, ki pomeni list. Večina folatov se že v prebavnem traktu spremeni v obliko, ki se absorbira v krvni sistem in jo telo lahko porabi. Sintetično pridobljena oblika vitamina B9 pa je folna kislina. Folna kislina se za razliko od folata v uporabno obliko ne pretvori v prebavnem traktu, ampak mora najprej skozi jetra in druga tkiva. Absorpcija pogosto ni najboljša, ni pa še čisto potrjeno, kako na zdravje vpliva dolgoročno.

 

Omega3 maščobne kisline

 

Omega3 maščobne kisline (predvsem DHK) so zelo pomembno hranilo med nosečnostjo, saj prispevajo k razvoju otrokovih možganov, centralnega živčnega sistema, celičnih membran in oči. Potrebe se v tem obdobju povečajo in če jih ne vnesete dovolj, se lahko poveča tveganje za poporodno depresijo, počasnejši otrokov razvoj in manjšo telesno težo ter predčasni porod. Omega3 maščobne kisline dobite s chia semeni, z brokolijem, oreščki in lečo. Ker pa je težko zaužiti zadostno količino, si lahko pomagate tudi z veganskim prehranskim dopolnilom.

 

Malincine Omega3 kapsule so naravno prehransko dopolnilo, ki so super in okolju prijazna alternativa omega 3. So podobne kot tiste v ribah, le da so rastlinske, pripravljene iz alg, ki ne vsebujejo težkih kovin ali drugih nezaželenih snovi. Z uživanjem svojemu telesu in otročku priskrbite dnevno količino EPK in DHK maščobnih kislin. Lahko ste brez skrbi – zaradi njih ne boste imeli zgage.

Magnezij

Magnezij je pomemben mineral za človeško telo. Evropska agencija za varnost hrane navaja, da prispeva k zmanjševanju utrujenosti in izčrpanosti, ravnotežju elektrolitov, energije pri presnovi, delovanju živčnega sistema in mišic, normalnemu psihološkemu delovanju, ohranjanju zdravih kosti in zob, ima vlogo pri sintezi beljakovin in delitvi celic. Ker plod iz dneva v dan, tedna v teden, meseca v mesec raste, se povečajo tudi potrebe po njem. Marsikatera nosečnica toži, da ima krče v nogah ali stopalih in pri tem ji je v veliko pomoč lahko prav magnezij. Skriva se v pšeničnih otrobih, bučnih in sončničnih semenih, pšeničnih kalčkih, indijskih oreščkih, fižolu, grahu, polnozrnatem kruhu, špinači, bananah ... Ker pa je težko zadostiti dnevnim potrebam le z uživanjem določenih živil, si lahko pomagate s prehranskimi dopolnili.

 

Zaupate lahko Malincinemu magneziju iz ekološke pridelave, ker je 100-odstotno naraven, veganski, ne vsebuje glutena, laktoze, sladkorjev, polnil in drugih dodatkov. Pripravljen je iz morskih alg, ki ne vsebujejo težkih kovin.

 

D3

Nikar pa ne smete pozabiti na zadosten vnos vitamina D, ki ima po navedbah Evropske agencije za varnost hrane pomembno vlogo pri presnovi kalcija in fosforja, prispeva k normalni ravni kalcija v krvi, ohranjanju zdravih kosti in zob, delovanju mišic in imunskega sistema ter ima vlogo pri delitvi celic. Na žalost ga ne dobimo dovolj z izpostavljanjem soncu (pri nas ni toliko sončnih dni, obenem so sončni žarki škodljivi za našo kožo). Njegovo pomanjkanje med nosečnostjo lahko vodi k nosečniški sladkorni bolezni, preeklampsiji, zastoju plodove rasti, prezgodnjemu porodu ... Živila, bogata z vitaminom D, so ribe, jajca, jetra, maslo in nekatere vrste lišajev. Če se na vašem jedilniku ne znajde zadosti teh živil, si lahko pomagate s prehranskim dopolnilom.

 

Malincin Vitamin D3 je povsem naraven, in sicer iz jelenovega lišaja. Se pravi, je veganski, brez glutena, laktoze, sladkorjev, polnil in drugih dodatkov.

Izogibajte se ...

 

Svetujemo, da se izogibate vsemu, kar bi lahko škodilo vam in otroku. Odrecite se alkoholnim in sladkim ter gaziranim pijačam. Ne uživajte zdravil, ki niso priporočljiva za nosečnice, in ne kadite. Priporočljivo je, da zmanjšate vnos kofeina. Recite ne mastni hrani, salamam, paštetam, klobasam zaradi višje vsebnosti soli, umetnim sladilom in sladkarijam.

 

Sprostitev

 

Med nosečnostjo se poskušajte izogibati vsakodnevnemu stresu, odženite slabe misli stran in mislite pozitivno. Poiščite takšne aktivnosti, pri katerih se boste popolnoma sprostili. Oborožite se s kakovostnimi informacijami o nosečnosti in materinstvu, tako boste lažje kos vsem psihičnim in fizičnim spremembam, ki vam jih prinaša nova vloga v življenju. S partnerjem si vzemita čas zase, organizirajta romantični večer, odidita na čarobno potovanje, sprehajajta se pod zvezdami z roko v roki ... Pokličite prijateljice in se poveselite z njimi.  

 

Nega med nosečnostjo

 

Vaše telo se bo vseh devet mesecev spreminjalo, zato mu morate nameniti skrbno nego. Koža se bo raztegovala, lahko se pojavijo strije na določenih delih trebuha, prsih, zadnjici in bokih. Za njeno večjo elastičnost poskrbite z izbranimi kozmetičnimi izdelki iz naravnih sestavin, ustrezno prehrano, redno vadbo in zadostnim vnosom tekočine.

 

Bio jojobino olje Malinca je odlično za mazanje trebuščka, preprečevanje nastanka strij oz. njihovega izboljšanja, če so se te že pojavile. Pripravljeno je iz semen jojobe, ki vsebujejo veliko esencialnih maščobnih kislin, vitaminov B in E (ki varuje kožo pred zunanjimi vplivi) ter obilico drugih mineralov. Z redno uporabo boste koži pomagali vzdrževati kislinskolipidni plašč, njeno vlažnost in optimalno mikrofloro na površini. Koristno je, da si ga nanesete po kopanju ali prhanju na še vlažno kožo in dobro vtrete. Osredotočite se na tista mesta, ki so podvržena nastanku strij.  

 

Zadosti spanja

 

Nespečnost je ena izmed tegob, ki pestijo nosečnice. Poleg tega se zaradi sprememb delovanja hormonov zelo hitro utrudijo. Privoščite si zadosti spanca, vsako noč vsaj od sedem do devet ur. Ustvarite si udoben spalni kotiček in si poiščite najbolj ugoden spalni položaj zase in svoj trebušček. Odstranite vse motilce iz spalnice, jo prezračite in malce zatemnite. Naj vam ne bo prevroče kot tudi ne premrzlo. Oblecite si pižamo, ki vas ne bo ovirala oz. utesnjevala med počitkom. Tudi podnevi se ustavite, zadihajte in zadremajte na svoji najljubši sedežni.

 

Redna vadba

 

Ostanite aktivni tudi med nosečnostjo, ukvarjate se še naprej s športom, ki vam je drag. Če ste v dvomih, ali lahko določene vaje še vedno izvajate s trebuščkom, se posvetujte z izbranim ginekologom ali zdravnikom. Nadaljujte z jogo, pilatesom, plavajte, tecite z umirjenim tempom, udeležite se gimnastike za nosečnice, hodite, plešite, tecite na smučeh ... Odsvetujejo se ekstremni športi, smučanje, rolanje, potapljanje, borilne veščine in jahanje. Telovadite zmerno, vsaj 30 minut vsak dan, in tako boste prispevali k svojemu boljšemu počutju, zdravemu razvoju ploda in se telesno pripravili na lažji ter hitrejši porod. Ko vadite, prisluhnite svojemu telesu. Če opazite določene simptome, ki signalizirajo, da morate prekiniti, jih ne zanemarite.

 

Če bi želeli vaditi doma, pa ne veste, kako, ste vabljeni, da si ogledate vodeno vadbo za nosečnice (od tretjega do osmega meseca). Nina Strojnik, diplomirana kineziologinja in osebna trenerka, ter Nastja Kramer Pesek, ustanoviteljica in solastnica podjetja Malinca, sta prav tako ponosni lastnici okroglih trebuščkov. Združili sta svoje znanje in za vas pripravili program vadbe, ki zajema videe z nasveti in intervjuji s strokovnjaki. Vaje so primerne tudi za tiste, ki pred nosečnostjo niste vadile. Z redno vadbo boste tako izboljšali svoje počutje, telesno pripravljenost za porod, okrepili in sprostili mišice medeničnega dna, preprečili inkontinenco, okrepili globoke trebušne mišice (hitrejše zapiranje diastaze), zmanjšali oz. odpravili bolečine v križu, hrbtenici in medenici, preprečili prekomerno pridobitev teže, zmanjšali stres, depresijo in nespečnost.  

Nastja Kramer Pesek iz podjetja Malinca želi vsem ''okroglim trebuščkom'' zdravo, srečno in vedno nasmejano nosečnost! Veliko koristnih nasvetov pa bo z vami delila na spletnem mreženju Okroglih trebuščkov. Prijave za 26. avgusta 2021 že potekajo. Izpolnite prijavnico in se udeležite štiriurnih zanimivih predavanj in predstavitev priznanih strokovnjakov. 

 

Avtor: N. K.